MIPT (PhysTech)—QUANT 2020

Programme

Eastern European Summer Time Zone (GMT+3)

Monday 07.09
12.00 - 12.30 Opening. Gordey Lesovik (MIPT), Markus Pflitsch (Terra Quantum AG)
12.30 - 13.00 Jan Goetz "Shaping the quantum future from Europe"
13.00 - 13.30 Alexey Fedorov "Characterization of quantum states and processes with machine learning"
13.30 - 14.00 Evgeniy Kiktenko "Pseudostochastic representation of quantum processes"
14.00 - 14.30 Alexey Pakhomchik "Quantum advantage using a hybrid algorithm for linear systems of equations"
14.30 - 16.30 Lunch
16.30 - 17.00 Alex Pechen "Uncomputability of some class of quantum control problems"
17.00 - 17.30 Yuri Alexeev "Large-Scale Parallel Tensor Network Quantum Simulator"
17.30 - 18.00 Dmitry Fedorov "Ab Initio Molecular Dynamics on Quantum Computers"

Tuesday 08.09
12.00 - 12.30 Göran Wendin "Benchmarking the VQE through HPC-simulation of the ground-state energy of prebiotic molecues"
12.30 - 13.00 Tomasz Smolenski "Shubnikov-de Haas oscillations in optical conductivity of monolayer MoSe2"
13.00 - 13.30 Sorin Paraoanu "Majorana representation for adiabatic and superadiabatic processes in qutrits"
13.30 - 14.00 Oleg Kulyashov "Non-stationary qubit states' evolution in probability representation of quantum mechanics"
14.00 - 16.00 Lunch
16.00 - 16.30 Anastasiia Nikolaeva "Quantum computing with qudits"
16.30 - 17.00 Mika Sillanppää "Prospects for observing gravitational forces between nonclassical mechanical oscillators"
17.00 - 17.30 Fabian Hassler, "Universal photon statistics below a bifurcation threshold"

Wednesday 09.09
12.00 - 12.30 Thomas Ihn "Few-carrier quantum dots in bilayer graphene"
12.30 - 13.00 Benedikt Kratochwil "Exploring a three quantum dot charge qubit with a higher order sweet spot."
13.00 - 13.30 Mikhail Perelshtein "Multipartite entanglement in superconducting systems for microwave quantum detection"
13.30 - 14.00 Mikko Möttönen "Photon-number-dependent Lamb shift"
14.00 - 16.30 Lunch
16.30 - 17.00 Nikita Kirsanov "Thermoelectric current in a graphene Cooper pair splitter"
17.00 - 17.30 Konstantin Lyakhov "CO2 laser system design for efficient boron isotopes separation by the method of selective laser assisted retardation of condensation

Thursday 10.09
12.00 - 12.30 Aleksandr Mokeev "On non-commutative operator graphs generated by POVMs"
12.30 - 13.00 Grigori Amosov "Tsirelson's conjecture has a negative solution"
13.00 - 13.30 Ashot Avanesov "Geometrical and group properties of discrete analogs of the center-of-mass and the cluster tomograms"
13.30 - 14.00 Mikhail Ivanov "Ternary and Binary Representation of Coordinate and Momentum in Quantum Mechanics"
14.00 - 16.00 Lunch
16.00 - 16.30 Vladimir Man'ko "Probability representation of quantum states"
16.30 - 17.00 Liubov Markovich "On Quantizer-Dequantizer Operators Formalism for Integral Transforms Between Quasii-Probability Functions and Tomogram"
17.00 - 17.30 Alexey Kodukhov, Dmitry Kronberg "Relation between Coherence of Quantum Ensemble and Uncertainty for a Single Observable in the case of an arbitrary amount of partial entanglement"
17.30 - 18.00 Julio Lopez "Differential formalism for the evolution of Gaussian states: Invariant states"

Friday 11.09
12.00 - 12.30 Oleg Morzhin "On Time-Minimal Control Problems, Reachable Sets, and Machine Learning Control for an Open Two-Level Quantum System"
12.30 - 13.00 Nurbolat Kenbaev "Quantum measurement with post-selection"
13.00 - 13.30 Asel Sagingalieva "Error correction algorithms in quantum cryptography"
13.30 - 14.00 Dmitry Kronberg "Generalized discrimination between symmetric coherent states for eavesdropping in quantum cryptograph"
14.00 - 16.00 Lunch
16.00 - 16.30 Boris Fine "Hybrid quantum-classical method for simulating high-temperature dynamics of nuclear spins in solids"
16.30 - 17.00 Vladislav Bushmakin "Towards aber coupled organic molecule as a single-photon source"
17.00 - 17.30 Fedor Meshchaninov "Implementation of quantum gates on quantum dot register"
17.30 - 18.00 Alena Mastiukova "Machine learning for classification of entanglement"
18.00 - 18.30 Maksim Gavreev "Learning the separability-entanglement criterion with confusion"